מוהל 054-9750778 דלג על חיפוש
חיפוש
דלג על בר עליון
בר עליון
דלג על ניווט מהיר
ניווט מהיר

מוהל או רופא?

 

 

אם אתם עומדים לפני לידת בן או אחריה ומתכננים את טקס ברית המילה, גם אתם תוהים בודאי אם יש יתרונות וחסרונות לברית מילה, מתלבטים אם כדאי לקחת מוהל או רופא, ותוהים מהו אופן הביצוע של טקס ברית מילה. מצד אחד, חשוב לבחור מוהל מנוסה ומוסמך, אשר זהו מקצועו והוא עוסק בו שנים רבות. מן הצד השני, בשנים האחרונות ניתן למצוא יותר ויותר רופאים מוהלים.

 

על מנת לסייע לכם בהתלבטות, ולהגיע להחלטה הנכונה: מוהל או רופא, נסקור ראשית את הליך הכשרתם של מוהלים ואת ההבדלים בין רב מוהל רגיל לבין רופא מוהל. ואפשר גם רופא מוהל שהוא גם רב. נקל עליכם את הבחירה בין רופא או מוהל.

 

כיצד מוכשר מוהל בישראל?

הגורם המסמיך מוהלים בישראל הוא הועדה הבין-משרדית לפיקוח על מוהלים, המשותפת למשרד הבריאות ולרבנות הראשית.

זהו הגוף האחראי על הכשרתם של המוהלים, הן בתחום הכירורגי המעשי והן בתחום ההלכתי העיוני. כמו כן הוא אחראי על הפיקוח על תקופת התמחותם של מוהלים, על עריכת הבחינות לרישוי מוהלים, על מתן ההסמכה וכן על טיפול בתלונות נגד מוהלים.

רב מוהל אשר הוסמך על ידי הועדה, הינו "מוהל מוסמך". לאחר שנים רבות של עבודה כמוהל ומעבר בחינות נוספות, מוענק לו התואר "מוהל מומחה".

 

רופא מוהל

רופא מוהל חוסך את הצורך בהתלבטות: מוהל או רופא. בעוד מוהלים מוסמכים לומדים היטב את ביצוע הליך המילה בלבד, רופאים כירורגים, ובמיוחד מומחים בכירורגיה אורולוגית, מיומנים מאוד בביצוע הליך המילה כהליך כירורגי שגרתי, כמו גם בטיפול בכל סיבוך אפשרי אשר עלול להתרחש במהלכה.

 

על מנת שרופא יוכל לשמש כרופא מוהל ולזכות בהסמכתה של הועדה הבין-משרדית, עליו לעמוד, ראשית כל, בתנאים הנדרשים ממוהל, כלומר להיות יהודי, ישראלי ושומר מצוות.

 

עצם היותו רופא או אפילו רופא כירורג, אין בה בכדי להסמיך אותו כמוהל ועליו לעבור הכשרה בתחום העיוני הלכתי, להיבחן ולהיות מוסמך כמוהל על ידי הגוף המסמיך, ורק אז הוא יכול לשמש כרופא מוהל.

 

עם זאת, חשוב לזכור כי בכל הקשור להליך המילה, לניסיון ישנו תפקיד חשוב מאוד, וגם אם החלטתם לבחור ברופא מוהל, עדיין חשוב לוודא כי הוא מנוסה בביצוע הליכי ברית מילה.

 

 

האם כדאי לבצע ברית בבית חולים אצל רופא שאינו מוהל?

האפשרות האחרונה היא לבחור ברופא שיבצע את ברית המילה כהליך רפואי לא דתי, במסגרת בית החולים. לכאורה זו אפשרות קלה ופשוטה, אך אליה וקוץ בה.

 

חשוב לזכור שבית חולים, כשמו כן הוא. בית החולים הוא מקום בו מאושפזים חולים רבים, החולים במגוון של מחלות, וזו אחת הסיבות לכך שבתי החולים מזדרזים לשחרר לביתן יולדות לצורך תהליך ההחלמה לאחר הלידה.

 

כל שהות בבית החולים חושפת את ילדכם למחלות מדבקות רבות, שהן בעייתיות במיוחד בשלב בו מערכת החיסון של הרך הנולד טרם בשלה.

 

ביצוע ברית מילה בבית החולים חושפת את ילדכם הקטן, שלא לצורך, להידבקות בזיהומים ובמחלות שונות ומגדילה את הסיכונים לבריאותו.

 

 

רב מוהל - יתרונות

רופא שאינו מוהל, מקיים את ההליך הכירורגי הדרוש, אך מחמיץ לחלוטין את המימד המשמעותי, הנפשי והעמוק של ההליך ואת העובדה שברית המילה אינה רק ביצוע בעלמא של מספר פעולות רפואיות אלא טקס בעל משמעות רוחנית עמוקה, הן לרך הנולד, הן למשפחתו והן לכל העם היהודי לדורותיו.

רב מוהל המבצע ברית מילה לפי ההלכה, יהפוך את ההליך הכירורגי של הברית לטקס מרגש עד דמעות, שתוכלו לחגוג עם כל היקרים לכם ושישמר בזיכרונכם כל ימי חייכם.

ולכן אולי האופציה הטובה בשבילכם הינה לבחור רב מוהל.

דרונט בניית אתרים
דלג על בר תחתון
בר תחתון
עבור לתוכן העמוד