מוהל 054-9750778 דלג על חיפוש
חיפוש
דלג על בר עליון
בר עליון
דלג על ניווט מהיר
ניווט מהיר

ברית מילה למבוגרים

מילה למבוגרים

על פי המסורת היהודית, יש לקיים את מצוות ברית מילה בהיות הזכר היהודי תינוק בן שמונה ימים בלבד. אולם, אם לא נימולתם בינקותכם, תוכלו לקיים ברית מילה בכל שלב אחר של חייכם - כילדים, כנערים וכאנשים בוגרים. גם הברית הראשונה בהיסטוריה, בריתו של אברהם אבינו, התרחשה על פי הסיפור המקראי בהיות אברהם אדם מבוגר ואף זקן מופלג: "ואברהם בן תשעים ותשע שנה בהמולו בשר ערלתו" (בראשית יז). כאשר הנימול הוא תינוק בן יומו, הוריו או אפוטרופסיו הם הבוחרים לקיים ברית מילה, והם שמצרפים את בנם כחוליה בשרשרת הדורות היהודית. לעומת זאת, כאשר אתם נימולים כאנשים בוגרים, אתם עושים זאת מתוך בחירה והכרה בהיותכם בנים נאמנים לעם היהודי הנושאים את חותמת הברית בגופםזוכים לעשות .

 

ברית מילה בגיל שמונה ימים הינה הליך פשוט היכול להתבצע על ידי מוהלים מומחים שאינם רופאים, ללא הרדמה וללא כל אשפוז. לעומתה, ברית מילה למבוגרים הינה ניתוח כירורגי לכל דבר. כמו כל ניתוח, גם ניתוח הברית מלווה בחששות, הנובעים בחלקם מחוסר ידיעה על תהליך הניתוח והריפוי. האינפורמציה שלהלן מיועדת להגביר את ידיעותיכם, להפחית את חששותיכם ולהקל עליכם את התקופה שלפני הניתוח, את מהלכו ואת תהליך הריפוי. זכרו! המסורת היהודית מייחסת חשיבות עליונה לבריאותו של הנימול ורואה חובה דתית בקיום ברית מילה בהתאם לכל הכללים הרפואיים המתחייבים מפעולה כירורגית.

 

ברית מילה למבוגרים - מי ומתי?
ניתוח ברית מילה למבוגרים מבצעים רופאים כירורגיים המאושרים על ידי ועדה בין-משרדית לפיקוח על מוהלים, בה יושבים נציגי משרד הבריאות ומשרד הדתות. רופאים אלו משלבים את מיומנותם הרפואית בידע הלכתי נדרש.
הברית מתבצעת בחדרי ניתוח במרכזים רפואיים מוכרים ומאושרים על ידי משרד הבריאות.

על מנת לתאם ברית מילה למבוגרים יש לפנות למחלקת בריתות ברבנות הראשית (טל': 02-531-3141) לאחר קבלת אישור יהדות וטופס הפניה לברית מבית הדין הרבני האזורי. את האישור ואת טופס ההפניה לברית יעביר בית הדין למחלקת בריתות, והם יתאמו עבורכם ברית מילה באחד מחמישה מרכזים רפואיים, על פי בחירתכם וללא תשלום.

הכנות לניתוח ברית מילה למבוגרים 
· אישורים רפואיים: על מנת להשיג את האישורים הדרושים לניתוח הברית, עליכם לפנות לרופא המשפחה (או לרופא ילדים, בהתאם לגיל) לבדיקה כללית ועל מנת שיפנה אתכם לביצוע בדיקות דם. על בדיקות לכלול ספירת דם ובדיקת זמן קרישה וזמן דימום. בהתאם לתוצאות בדיקותיו ובדיקות הדם, יכתוב רופא המשפחה אישור על כשירות רפואית לביצוע ניתוח ברית מילה, ויפנה אתכם למרכז רפואי מתאים.
· תיאום עם מרכז רפואי: עליכם לתאם עם מרכז רפואי העובד עם קופת החולים אליה אתם שייכים את מועד הניתוח ואת זהות המנתח.
· תיאום מלווים: אם תרצו כי יתלוו אליכם אנשים לחדר הניתוח בעת ביצוע הברית, כדאי לתאם את הדבר עם הצוות הרפואי מראש. שימו לב! בדרך-כלל יהיה הצוות סבלני יותר כלפי בעלי תפקידים 'טקסיים' כמו 'סנדק', 'עורך טקס' וכדומה, מאשר כלפי מלווים המגישים תמיכה נפשית.
· עיצוב הטקס: אם תרצו כי החלק הטקסי-מסורתי של אירוע ברית מילה יתפוס מקום משמעותי ולא יבלע בתוך האקט הרפואי - הקדישו לכך מחשבה מראש. לדוגמה, תוכלו להביא עמכם קרובים וידידים אשר ילוו אתכם עד לחדר הניתוח ועמם תאמרו את חלקו הראשון של הטקס.

מילה למבוגרים - יום הניתוח
· צום: בדרך-כלל יהיה עליכם להגיע אל הניתוח בצום מלא של כשש שעות לפני ביצוע הברית, והכל בכפוף להנחיות רופאיכם. הנחייה זו חשובה במיוחד כאשר צפויה הרדמה כללית (לדוגמה, בברית של ילדים עד גיל 10).
·מה להביא: בבואך אל ניתוח ברית מילה, זכרו להביא עמכם: תעודה מזהה, אישור עדכני מרופא משפחה על כשירות רפואית לביצוע ניתוח הברית, תוצאות בדיקות דם עדכניות (כולל ספירת דם, בדיקת זמן קרישה וזמן דימום), יין וגביע לצורך ברכות המילה, נוסח טקס ברית מילה (מתוך סידור או מאתר זה, בו תוכלו לקרוא על שלבי אירוע ברית מילה).

ברית מילה למבוגרים - נוכחים בניתוח
בניתוח נוכחים מלבדך הרופא הכירורג, הרופא המרדים וצוות חדר הניתוח. נוכחותם של מלווים תומכים נוספים תלויה בליברליות של המרכז הרפואי המדובר. במקומות רבים מקובל כי אל הנימול מצטרף סנדק. תפקידו של סנדק בברית מילה לתינוק הוא לשאת את התינוק על ברכיו ולאחוז ברגליו בעת ביצוע הברית. כמובן, בטקס ברית מילה למבוגרים יהיה תפקידו שונה, והוא יוכל לשבת בסמוך אליך, להחזיק את ידיו בצמוד לראשך, לעודד אותך וכדומה. תאמו את הדבר עם צוות חדר הניתוח מראש!

מילה למבוגרים - ההרדמה
בילדים עד גיל 10 לערך, מבצעים בדרך-כלל את הברית תחת השפעת הרדמה כללית. בהליך של מילה למבוגרים מתבצע ניתוח הברית בדרך-כלל בהרדמה מקומית בלבד. ההרדמה נעשית על ידי הזרקת חומר הרדמה במחט עדינה מאד. בשכבך על שולחן הניתוחים תרגיש מספר דקירות ולאחר מכן יוודא הרופא כי המקום אכן מורדם ואם יש צורך, יוסיף לך חומר הרדמה כנדרש.

ברית מילה למבוגרים - מהלך הניתוח
בחדר הניתוח שוכב הנימול על גבי מיטת ניתוח והצוות מתחיל בהכנות לביצוע הברית. ההכנות כוללות חיטוי המקום, לעתים גילוח וזריקות הרדמה. אתה עשוי לחוש בקור או ברעד, אולם לא בכאב. רופא מוהל מסיר את הערלה ולאחר מכן סוגר את כלי הדם שנחתכו ותופר את שולי החתך זה לזה. התפר בדרך כלל מתבצע בחוט הנמס מעצמו תוך שבועיים-שלושה, כך שאין צורך להוציא את התפרים. בדרך-כלל מניח הרופא תחבושת על הפצע, אותה ניתן להסיר לאחר יום-יומיים בקופת-חולים או לחזור לרופא הכירורג לבדיקת מעקב. בתום הניתוח תועבר למחלקת אשפוז יום להשגחה של מספר שעות. בשחרור מן המרכז הרפואי תצויד במכתב שחרור רשמי ובאישור מחלה שיאפשר לך לנוח בימים הסמוכים לברית.

מילה למבוגרים - מהלך הטקס
ברית מילה למבוגרים יוצרת שילוב נדיר בין טקס דתי והליך רפואי. מהלך הטקס משתנה ממקום למקום ותלוי בתנאים שמאפשר המרכז הרפואי ובאופן עריכת הטקס. לעתים יעניק צוות חדר הניתוח מקום נרחב לטקס המסורתי ולעתים יתרכז באקט הכירורגי בלבד. אם יש לכם העדפות -עמדו עליהן! בניגוד לטקס ברית מילה לתינוק, בו נאמרים הפסוקים והברכות על ידי אבי התינוק, מוהל ומכובדים נוספים, הרי שבטקס הברית למבוגרים יהיה הנימול הדמות האקטיבית והוא שיאמר את מרבית הטקסטים
.

קודם הכניסה לחדר הניתוח, ייאמר חלקו הראשון של הטקס, פסוקי 'שְׁמַע יִשְׂרָאֵל': "השם מֶלֶךְ השם מָלָךְ', 'אָנָּא השם הוֹשִׁיעָה נָּא' ו'אָנָּא השם הַצְלִיחָה נָּא' המביעים את האמונה היהודית באל אחד נצחי ומבקשים מאתו הצלחה וישועה. במידה שמלווים אותך קרובים או ידידים אל הניתוח, תוכל לומר את הפסוקים בציבור, כאשר בתום כל משפט, חוזר עליהם הציבור. לאחר הכניסה לחדר הניתוח, יאמר לעתים הרופא-המוהל את פסוקי הברית המקובלים 'זֶה הַכִּסֵּא שֶׁל אֵלִיָּהוּ הַנָּבִיא זָכוּר לַטּוֹב'. כמובן, אין מושיבים את הנימול על כסא של אליהו, אלא מצביעים כלפי הכסא באופן סמלי בלבד. כאשר נשלמות ההכנות, אוחז הרופא-המוהל בערלה ומברך את ברכת המילה: בָּרוּךְ אַתָּה השם אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו וְצִוָּנוּ עַל הַמִּילָה. אָמֵן".

הרופא מסיר את הערלה ואז מברך הנימול שתי ברכות: הברכה הראשונה, "אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו וְצִוָּנוּ לְהיכנס בִּבְרִיתוֹ שֶׁל אַבְרָהָם אָבִינוּ", קושרת את הברית הספציפית המתרחשת עתה בשרשרת הדורות המתחילה באברהם אבינו. הברכה השנייה, "שֶׁהֶחֱיָנוּ וְקִיְּמָנוּ וְהִגִּיעָנוּ לַזְמַן הַזֶּה", עניינה הודיה לאל על ההזדמנות לקיים, גם אם מאוחר, את מצוות המילה. נוסח הברכות שונה מעט מן המקובל בברית מילה לתינוק והוא מותאם לסיטואציה בה הנימול עצמו הוא האקטיבי. בתום הניתוח ותפירת התפרים, נוטל הרופא-המוהל כוס יין, מברך את ברכת הגפן המקובלת בכל טקס מסורתי וטועם מן היין. לאחר מכן יוסיף הרופא פסוקי ברית מקובלים נוספים: 'אֲשֶׁר קִדַּשׁ יְדִיד מִבֶּטֶן' וכו'. הטקס מסתיים בנתינת שם לנימול, כאשר לאחריה מאחלים הנוכחים: 'זֶה הַגָּדוֹל, גָּדוֹל יִהְיֶה'. כמובן, זוהי בחירתך שלך אם להחזיק בשמך הנוכחי, להוסיף לך שם שני או להחליף את שמך בחדש.

לאחר הברית
ילדים: התעוררותם של ילדים מהרדמה כללית מלווה בדרך-כלל בבכי רב. הבכי לא נובע מכאב, שכן בנוסף להרדמה הכללית, הרדים הרופא גם את מקום הברית בהרדמה מקומית שפגה רק לאחר מספר שעות.הבכי הינו תהליך טבעי של שחרור חומרי ההרדמה מהגוף. במהלך השעה הראשונה הילד 'חוזר לעצמו'. בימים הקרובים ניתן לתת לילד תרופה לשיכוך כאבים כגון אקמול לפי המינון שייעץ לכם הרופא.

מבוגרים: ההרדמה המקומית פגה לאחר מספר שעות, בהתאם לכמות החומר המרדים שהוזרק. ניתן לקחת תרופה לשיכוך כאבים כמו אקמול או אופטלגין במינון שיקבע הרופא. בחלוף יממה מן הברית כבר תוכלו, בדרך-כלל, לתפקד כרגיל ולא תחושו בכאבים חריגים. עם זאת, מומלץ כי תנוחו גם בימים הבאים, והכל בכפוף להוראות הרופא. פעילות מינית ניתן לקיים בדרך-כלל רק לאחר חודש מביצוע הברית, אלא אם כן ניתנה הנחייה אחרת מן הרופא. תיתכן תופעה של זקיפה ספונטנית, בעיקר בעת ההשכמה, הגורמת לכאבים. ניתן להתמודד עם הכאב בעזרת בקבוק מים קרים המוחזק במקום.

תופעות לוואי: בדרך-כלל מלווה הברית בתופעות לוואי כגון נפיחות ובצקתיות ב'עטרה' של הפין, כתמי שטפי דם על גבי הפין והפרשה צהובה-לבנה, לא מוגלתית. תופעות אלו נעלמות מעצמן לאחר שבועיים שלושה ואינן מעוררות דאגה.

תופעות מעוררות דאגה: במידה שפצע הברית מדמם מאד או שישנה הצטברות דמם מסיבית מתחת לתפרים הגורמת לנפיחות רבה מאד בפין -יש לחזור למרכז הרפואי בו התבצעה הברית או לפנות לחדר מיון. במידה שנמדד חום מעל 38 מעלות צלסיוס -יש להתייעץ עם הרופא. במידה שלא נוצר קשר עם הרופא - יש לפנות לחדר מיון.

דרונט בניית אתרים
דלג על בר תחתון
בר תחתון
עבור לתוכן העמוד